English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 88972473
نمابر: ٨٨٩٧٢٤٧٣
آدرس دبیرخانه: تهران،خیابان انقلاب، خیابان قدس، نرسیده به بلوارکشاورز، پلاک ٣٧،طبقه٦،واحد جنوبی، انجمن ارزیابی محیط زیست ایران.
پست الکترونیکی: info.iraneia@yahoo.com
کد پستی: 1417763139
آمار بازدید
مشاهده خبر
هشدار؛ فیل ها در حال انقراض هستن

 گزارشی که در مراسم افتتاحیه کنفرانسی درباره بقای فیل‌ها در گابورون پایتخت بوتسوانا منتشر شد، هشدار داد اگر شکار غیرقانونی فیل‌های آفریقا به روال کنونی ادامه پیدا کند، جمعیت فیل‌های این قاره در ده سال آینده یک پنجم (20 درصد)کاهش پیدا خواهد کرد.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت UICN، کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های حفاظت شده «سایتس» و یک سازمان دفاع از محیط زیست موسوم به ترافیک در بیانیه‌ی مشترکی اعلام کردند: « جمعیت فیل‌ها در مرکز آفریقا، به شدت تحت تأثیرات شکار غیرقانونی وجود دارد اما با توجه به شکار غیرقانونی فیل‌ها در دیگر مناطق این قاره، حتی در مناطقی که جمیعت فیل‌ها بسیار زیاد است مانند جنوب و شرق آفریقا اگر روند شکار آنها متوقف نشود، آنها نیز در معرض خطر قرار می گیرند».

در این بیانیه به نقل از جان اسکانلون دبیرکل کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های حفاظت شده آمده است: «میزان شکار غیرقانونی فیل در آفریقا همواره رقم بسیار بالایی است و اگر به روال کنونی ادامه پیدا کند می تواند به انقراض محلی این حیوان منجر شود».

اسکانلون افزود وضعیت به ویژه در مرکز آفریقا نگران کننده است که در آنجا آمار شکار غیرقانونی فیل دو برابر متوسط کل قاره آفریقاست.

در حالی که جمعیت فیل‌های آفریقا حدود 500 هزار است، حدود 25 هزار فیل در سال 2011 در شکار غیرقانونی کشته شدند.

مدافعان محیط زیست سال 2011 را سال وحشتناک برای فیل‌ها توصیف کردند.

در سال 2012 نیز 22 هزار فیل در شکار غیرقانونی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از گابورون، اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، سایتس و ترافیک در این گزارش خاطر نشان کردند افزایش شکار غیرقانونی در سال‌های اخیر به نظر می رسد عمدتا ناشی از فقر و ضعف حاکمیت در کشورهایی که فیل‌ها در آنجا زندگی می کنند همچنین تقاضای روز افزون برای عاج غیرقانونی در کشورهای مصرف کننده مانند چین و تایلند است.

این نهاد تصریح کردند: «تجارت غیرقانونی عاج فیل در سال 2011 به بالاترین سطح در دست‌کم 16 سال گذشته رسید و در سال 2012 نیز در همین سطح غیرقابل قبول باقی ماند. بر اساس آمار اولیه، تجارت غیرقانونی عاج فیل در سال 2013 احتمالا بیشتر نیز خواهد شد».

نمایندگان کشورهایی که زیستگاه فیل‌ها هستند، کشورهای اصلی قاچاق عاج و کشورهای مصرف کننده تا روز چهارشنبه در گابورون گردهم خواهند آمد.

آنها قرار است متعهد شوند تدابیری ملموس برای مقابله با تجارت غیرقانونی عاج و حفظ جمعیت فیل‌ها در سراسر قاره آفریقا اتخاذ کنند.

تقویت قوانین ملی مبارزه با جرائم مرتبط با حیات وحش و تشدید همکاری بین کشورهای مختلف از جمله این تدابیر است.

منبع: ايرنا
تاریخ انتشار: 1392/09/17 - 10:42
شناسنامه انجمن
طراحی و اجرا : شرکت آداک